لباس آتش نشانی چیست و چگونه باید باشد؟

لباس آتش نشانی آلومینیومی
مشتریان گرامی جهت تسریع در فرایند ارسال محصولات، لطفا پس از ثبت سفارش با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین تا پایان تعطیلات نوروز از طریق واتس آپ و روبیکا با ما در تماس باشید

لباس آتش نشانی

فروشگاه ایمن از آتش بزرگترین توزیع کننده انواع لباس آتش نشانی، لباس نسوز، لباس عملیاتی اطفال حریق، لباس فرم و دیگر تجهیزات مربوط آتش نشان‌ها با برندهای معتبر در سطح بین الملل می‌باشد.
کارشناسان این حوزه جهت ارائه اطلاعات بیشتر و راهنمایی در مورد قیمت انواع لباس آتش نشانی آماده‌ی پاسخگویی ازطریق وب سایت، پیامرسان‌های مختلف مانند واتساپ و … و همچنین به صورت حضوری هستند .

لباس کار آتش نشانی باید چگونه باشد؟

یکی از تجهیزات بسیار مهم آتش نشانی، لباس آنها است. آتش نشانان به دلیل مواجهه همیشگی با خطر و انجام وظایف متعدد نیازمند لباسی هستند که مناسب عملیات باشد. یکی از تجهیزات مهم برای حفاظت شخصی در اتش سوزی لباس آتش نشانی است.
این لباس ها به دلیل ساخته شدن ازپارچه آرامید(نسوز) بسیار مقا‌وم هستند و دربرابر حرارت عایق هستند. همچنین با وجود منافذی در زمان مواجهه با گرمای زیاد عمل تهویه به خوبی صورت می گیرد.
به دلیل اهمیت کار آتش نشان ها لباسشان به گونه‌ای طراحی شده است تا امکان صدمه دیدن و آسیب به حداقل رسیده است که براساس انواع مختلف آن محافظت کننده ازسروصورت ومقاوم دربرابرمواد شیمیایی و برق و… هستند.

ویژگی یک لباس آتش نشانی استانداردومناسب چیست؟

مهم ترین ویژگی لباس آتش نشانی این است که منعکس کننده حرارت و عایق در برابر حرارت بالای حریق باشد. جنس و طرح لباس باید به گونه ای باشد که امکان ورود و خروج آب و رطوبت به داخل لباس وجود نداشته باشد. از دیگر ویژگی‌ها این است که باید دارای استحکام مناسب در مقابل خطر اجسام برنده و تیز باشد. برای داشتن سرعت العمل مناسب وزن لباس باید گونه‌ای باشد که امکان فعالیت و رسیدگی در کارهای مختلف، به راحتی میسر باشد و برای تحرک و جا به جایی مشکلی نداشته باشد.

برای دید بهتر در تاریکی و مواقع خطرناک قسمتی از لباس آنها باید شب رنگ باشد. همچنین جهت قرار دادن وسایل لازم آتش نشان‌ها وجود جیب و فضای کافی یک امر ضروری است. لباس کار آتش نشان‌ها برای رسیدگی در عملیات‌های پیچیده نباید خیلی تنگ یا خیلی گشاد یا کوتاه و بلند باشد، لباس هرکس باید متناسب با سایز خودش باشد تا موثر واقع گردد.

لباس آتش نشانی شامل چیست؟

این لباس ازنظرظاهری به دو شکل موجود است:
۱_لباس یکسره آتش، امداد و نجات (آتش):
– تهیه شده از فلامنت کج راه
– با دوام بالا ویژه عملیات امداد و نجات
– مناسب جهت استفاده از زیر لباس عملیاتی
– دارای قسمت شب رنگ برای دید بالا در شب
– ضد آب
– ضد لک و روغن

۲_لباس جدا از هم :دارای یک شلوار و اورکت برنداشت تا بتواند بدن را به خوبی بپوشاند.
پارچه ای که این لباس را با آن می دوزند دارای سه لایه است.
۱-لایه داخلی :۵۰٪آرامید و۵۰٪FR viscoro می باشد که سبب کاهش تعرق است .
۲-لایه ضدحرارت یا میانی :جنس این لایه ۱۰۰٪ آرامیدمی باشد.
۳-لایه بیرونی یا خارجی:این لایه شامل ۲٪فیبرآنتی استاتیک،۹۳٪متاآرامیدو۵٪پارامید می باشد.

این لایه ها برای جلوگیری از حوادث سوختگی است.

انواع لباس نسوز

۱-محافظ دربرابرشعله:«
_قابل استفاده در دمای ۸۱۵ درجه ی سانتی گراد
_دارای وزن بین ۷تا۱۲کیلوگرم
_امکام ورود مستقیم به شعله

۲-محافظ دربرابر حرارت:
_دارای چندین لایه آزبست با رویه آلومینیوم
_قابل استفاده در اماکن پرحرارت مانند کوره های مراکزصنعتی

انواع لباس آتش نشانی

وظیفه ی آتش نشان ها تنها اطفای حریق نیست و هر عملیات لباس مخصوص به خودش رادارد. ازنظر جنس و ظاهر، نوع پارچه و طرح با یکدیگر متفاوت هستند.

۱_لباس عملیاتی مبارزه با حریق:

شامل یک شلوار و اورکت بلندازجنس نومکس وکوالرمی باشد که دربرابر حرارت بالای حریق بسیار مقاوم است ودربرگیرنده ی تمام ویژگی های استاندارد جهانی لباس آتش نشانی است. این لباس بسیارپرکاربرددررنگ های سرمه ای،مشکی،قرمز،مشکی،نارنجی،طوسی،زردوخاکی عرضه میگردد.

۲_لباس عملیاتی ورود و عبور از اتش:

این لباس ازجنس الیاف نسوز،فایبرگلاس و الومینیوم است که مناسب برای عبور از اتش است که شامل یک دستکش ایمنی وکلاه و یک سره و سرهمی است.

۳_لباس عملیاتی ورود به محیط مرطوب دارای الکتریسیته:

همانطور که از نام این لباس پیدا است جنس این لباس به گونه‌ای است که مناسب محیط های مرطوب و دارای الکتریسیته است.
در محیط‌های مرطوبی که درآنجا مواد اسیدی و بخارهای آن ها وجود دارد نقش به سزایی ایفا می کند و در محیط های دارای الکتریسیته ازخطر برق گرفتگی جلوگیری میکند. این لباس به شکل سرهمی یا اورالی به همراه دستکش و پاپوش مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ضمن آتش نشان در ازای یک ژاکت چندمنظوره هستند که قابلیت استفاده در مناطق گوناگون عملیاتی، آب و هوای نامناسب، درجه دمای بالا و ارائه خدمات اضطراری بسیار کاربردی است.

۴_لباس عملیاتی تماس با آتش :

این لباس ازجنس آلومینیوم فایرتکس و فایبر نسوز می باشد که انعکاس دهنده حرارت است و الیاف ضدگرما لایه های درونی این لباس را تشکیل می دهد.
لباسی که در هنگام مواجهه مستقیم وتماس با آتش مورد استفاده قرار می دهد دارای ۵قسمت است کلاه،اورکت،دستکش ساق بلند،پاپوش ایمنی و شلوار که برای ایمنی بیشتر یک امر ضروری حفاظت کننده است.

سخن پایانی یا نتیجه گیری

شغل آتش نشان ها به گونه ای است که خطر همیشه درکمین آن ها است و برای حفظ جان و حفاظت از سلامت خودبایدا تجهیزات ایمن استفاده کنند.

imenazatash
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *