کپسول آتش نشانی مناسب منزل

کپسول اتش نشانتی مناسب منزل

کپسول آتش نشانی برای خانه

کپسول آتش نشانی مناسب برای منزل کدام است؟ آیا خرید کپسول آتش نشانی برای خانه نیاز است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بله، زیرا حادثه هیچ‌گاه خبر نمی‌کند و همیشه باید برای حوادث آماده باشیم، اما انتخاب کپسول اتش نشانی می‌تواند یک دغدغه اساسی برای افرادی باشد که به فکر ایمنی منزل خود هستند.

یکی از مهمترین اقداماتی است که افراد باید برای ایمنی منزل خود انجام دهند، زیرا وجود این ابزار باعث می‌شود که هنگام وقوع آتش‌سوزی صدمات کمتری به منزل و افراد ساکن در آن وارد شود پس بهتر از قبل از وقوع حادثه به دنبال پیدا کردن کپسول آتش نشانی مناسب منزل باشیم.

در میان کپسول‌های آتش نشانی موجود در بازار کپسول‌هایی که حاوی گاز کربن دی اکسید هستند و یا در دمای بالا این گاز را آزاد می‌کنند برای استفاده در منزل مناسب‌تر هستند زیرا با توجه به سمی نبودن این گاز هیچ گونه آسیبی به اهالی منزل هنگام استفاده از آن وارد نمی‌شود و فرد می‌تواند با خیال راحت هنگام وقوع آتش‌سوزی از آن استفاده کند. لازم به ذکر است که هیچگاه نباید از کپسول CO2 را به صورت مستقیم به طرف فرد آتش گرفته استفاده کرد زیرا وجود گاز کربن دی اکسید باعث خفگی فرد می‌گردد.

استفاده از کپسول هایی که به هر شکلی حاوی کربن دی اکسید هستند می‌تواند برای منزل مناسب باشد زیرا وجود این گاز در کپسول آتش نشانی باعث عبور آن از اکسیژن شده و آتش را به سرعت خاموش می‌کند.

نحوه استفاده از جعبه آتش نشانی

چه نوع کپسول آتش نشانی برای خانه مناسب است؟

پاسخ به این سوال زمانی ممکن است که انواع مختلف کپسول‌ها را بشناسیم. پس با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

کپسول آتش نشانی فوم یا کف

یکی از انواع کپسول‌های آتش نشانی که از آن می‌توان به عنوان بهترین گزینه برای استفاده در منزل یاد کرد کپسول کف یا فوم می‌باشد. این کپسولها دارای موادی همچون سولفات آلومینیوم و بی‌کربنات سدیم هستند که در دمای بالاتر از ۷۰ درجه سانتیگراد آزاد کردن گاز کربن دی اکسید می‌تواند منجر به خاموش شدن آتش شود. 

لازم به ذکر است که داشتن کپسول آتش نشانی فقط بخشی از فرآیند خاموش کردن آتش است و برای اینکه شما بتوانید یک آتش را به خوبی مهار کنید باید کار با این کپسول‌ها را به خوبی فرا بگیرید زیرا در غیر این صورت نه تنها باعث خاموش کردن آتش نمی‌شوید بلکه با استفاده نا صحیح از آن می‌توانید باعث گسترش آتش شوید. 

به عنوان مثال هنگام آتش سوزی که منشا آن وسایل الکتریکی است به هیچ عنوان نباید از آب برای خاموش کردن آتش استفاده کرد زیرا آب رسانای الکتریکی است و باعث گسترش آتش و افزایش خسارت ناشی از آتش‌سوزی می‌گردد.

کپسول آتش نشانی CO2

یکی از پرکاربردترین کپسولهای آتش نشانی که در منازل از آن استفاده می‌شود کپسول آتش نشانی کربن دی اکسید است. این کپسول اغلب برای استفاده در پارکینگ‌ها مناسب می باشد، زیرا آتش سوزی که در این مکان اتفاق می‌افتد غالباً ناشی از آتش‌سوزی‌های الکتریکی است که بهترین خاموش کننده آتش برای مهار این آتش سوزی‌ها کپسول آتش نشانی CO2 می‌باشند.

لازم به ذکر است که برای بقیه مناطق منزل بهتر است از کپسول‌های استفاده کنیم که در دمای بالا گاز کربن دی اکسید را تولید می‌کند. اما اگر می خواهید که یک پارکینگ امن و مطمئن داشته باشید و هنگام آتش سوزی از خسارات مالی و جانی جلوگیری کنید بهتر است که یک کپسول آتش نشانی کربن دی اکسید در درون پارکینگ خود داشته باشید.

کپسول اتش نشانی آب و گاز

اگر می خواهید از کپسول آتش نشانی برای اتاق خواب و یا حال و پذیرایی خود استفاده کنید انتخاب کپسول خاموش کننده آتش آب و گاز می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد، زیر آتش سوزی‌هایی که در این مکان‌ها اتفاق می‌افتد غالباً به علت سوختن چوب، موکت، فرش، مبل و  یا میز نهارخوری رخ می‌دهد و برای جلوگیری و مهار آتش‌سوزی‌هایی که منشاء جامدات دارند بهتر است که از کپسول آتش نشانی آب و گاز استفاده کرد. همانطور که از اسم این کپسول پیداست حاوی آب می‌باشند و از این ماده برای خاموش کردن آتش سوزی‌های با منشا جامدات استفاده می گردد.

لازم به ذکر است که اگر دلیل اصلی آتش‌سوزی شما اتصال مواد الکتریکی و یا موادی همچون الکل باشد نباید به هیچ عنوان از این نوع کپسول برای خاموش کردن آتش استفاده کرد، زیرا باعث پراکنده شدن آتش و خسارات بیشتر به منزل می شود. هنگامی که منشاء آتش‌سوزی شما این مواد بود بهتر است که از کپسول آتش نشانی فوم استفاده کنید تا بتوانید آتش ناشی از آن را به خوبی مهار کنید.

کپسول آتش نشانی بیوورسال

اگر به دنبال یک کپسول اتش نشانی هستید تا بتوانید آتش سوزی‌های عظیم را با آن مهار کنید کپسول اتش نشانی بیوورسال می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. همچنین این کپسول با مایع تجدید پذیری که دارد دوستدار محیط زیست است و به شما کمک می‌کند تا یک کپسول دوست دار محیط زیست داشته باشید. از این کپسول برای اتش سوزی‌هایی با منشا جامدات مایعات و همچنین گاز های قابل اشتعال استفاده می‌گردد.

اشتباهات رایج در آتش‌سوزی

ازآنجایی‌که مهار آتش کاری بسیار خطرناک است و حتماً باید با دقت و تمرکز زیادی انجام شود، لازم است روش‌هایی که نباید از آن برای خاموش‌کردن آتش استفاده کرد را بشناسید.
یکی از اشتباهات رایج در زمان آتش‌سوزی این است که از میزان آب بسیار کم یا بسیار زیاد استفاده کنید. در‌واقع بهتر است یک‌بار، حداقل ‌دو‌ لیتر استفاده کنید. یکی دیگر از اشتباهات رایج این استفاده از آب برای خاموش کردن آتش‌سوزی‌های الکتریکی و نفتی است، چون‌که این تنها باعث بدتر شدن آتش می‌شود.

عدم استفاده از کپسول مناسب برای منزل

کپسول مناسب برای استفاده در مکان ‌های مختلف منزل

حال که با انواع کپسول اتش نشانی آشنا شدیم به بررسی بهترین مدل کپسول آتش نشانی برای استفاده در محل‌های مختلف یک خانه می‌پردازیم.

کپسول آتش نشانی مناسب آشپزخانه

آشپزخانه یکی از مکان‌هایی است که همواره در معرض آتش‌سوزی قرار دارد، زیرا در این مکان اجاق گاز وجود دارد و آشپزی انجام می‌گردد پس بهتر است که برای خرید کپسول آتش نشانی کپسولی انتخاب کنید که حاوی مواد شیمیایی مانند بی کربنات پتاسیم است. این ماده در دمای بالا به کربن دی اکسید تبدیل می‌شود و باعث می‌شود اکسیژن به آتش نرسد و آتش خاموش گردد. وجود بی کربنات پتاسیم در کپسول آتش نشانی مناسب آشپزخانه به دلیل بی ضرر بودن این ماده برای مواد غذایی خوراکی می باشد.

کپسول مناسب برای منزل و آشپزخانه

کپسول آتش نشانی مناسب اتاق خواب

معمولا بیشتر وسایلی که در اتاق خواب هستند از جنس چوب می‌باشند. بنابر این پیشنهاد می‌شود برای اتاق خواب خود از کپسول‌های آب و گاز استفاده کنید زیرا این کپسول قدرت خوبی در مهار آتش از منشا جامدات دارند. 

کپسول آتش نشانی مناسب پارکینگ

بهترین نوع کپسول برای استفاده در پارکینگ کپسول CO2 است. زیرا معمولا آتش‌سوزی ها در پارکینگ از منشا مایعات و الکتریسیته می‌باشد و این نوع کپسول قدرت مهار بسیار خوبی در این نوع آتش‌سوزی‌ها دارد.

کپسول مناسب برای پارکینگ

نکات مهم هنگام خرید کپسول

 • هنگام خرید کپسول آتش نشانی مناسب منزل به این نکته توجه داشته باشید که وزن این کپسول در حدی باشد که هنگام آتش سوزی بتوان از آن استفاده کرد و قابل حمل باشد. همچنین این کپسول نباید انقدر سبک باشد که کاربردی در هنگام خاموش کردن آتش نداشته باشد.
 • با توجه به توضیحات ذکر شده در این مقاله محل نصب کپسول نکته بسیار مهمی در خرید کپسول آتش نشانی است. پس هنگام خرید به محل نصب کپسول توجه کنید و کپسول مناسب همان مکان را تهیه کنید.
 • قیمت کپسول آتش نشانی نیز یکی دیگر از مواردی است که هنگام خرید باید به آن توجه کرد. بهتر است کپسول خود را از مراجع معتبر فروش کپسول آتش‌نشانی بخرید.

نکات مهم بعد از خرید کپسول

 • 1) مطمئن شوید که همه در خانه محل قرارگیری کپسول را می‌دانند.
 • 2) دائما بررسی کنید که کپسول‌های آتش نشانی به راحتی در دسترس هستند.
 • زمان تاریخ انقضای کپسول‌ها را به خاطر بسپارید و هنگام انقضای تاریخ شارژ کپسول، آنها را در مراکز معتبر و مجاز شارژ کنید.
 • 3) مطمئن شوید همه‌‌ی اعضای خانواده طریقه استفاده از کپسول را به خوبی می‌دانند و هر چند وقت یکبار قبل از اتمام تاریخ انقضای کپسول خود یک مانور اطفای حریق داشته باشید.
imenazatash
دیدگاه کاربران 3 دیدگاه
 • Tork ۲۵ مهر ۱۴۰۱ / ۷:۱۵ ب٫ظ

  قیمت های خوب و مناسب دارند

 • سارا ۲۱ آبان ۱۴۰۰ / ۳:۱۰ ب٫ظ

  سلام وقتتون بخیر از کپسول کربن دی اکسید هم میشه به عنوان کپسول اتش نشانی مناسب برای خانه استفاده کرد

  • aref_admin ۲۱ آبان ۱۴۰۰ / ۳:۱۷ ب٫ظ

   سلام دوست عزیز به در واقع کپسول آتش نشانی مناسب خانه انواع مختلفیه که شما میتونید از کپسول آتش نشانی CO2 هم برای این منظور استفاده کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *