جعبه آتش نشانی هوزریل

جعبه آتش نشانی هوزریل
مشتریان گرامی جهت تسریع در فرایند ارسال محصولات، لطفا پس از ثبت سفارش با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین تا پایان تعطیلات نوروز از طریق واتس آپ و روبیکا با ما در تماس باشید

آتش سوزی یکی از بلاباب طبیعی است که ممکن است در زندگی هر شخصی رخ دهد و اتفاقات جبران ناپذیری را برای او و اطرافیانش رخ دهد برای همین داشتن وسایلی که هنگام آتش سوزی بتواند از بلایای جانی و مالی جلوگیری کند بسیار واجب و ضروری میباشد یکی از مهم ترین ابزار های اطفا حریق جعبه آتش نشانی هوزریل میباشد که در این مقاله قصد داریم به توضیح و بررسی آن بپردازیم تا با ماهیت این ابزار آشنا شده و بدانید چه کمکی به مهار آتش میکند

 

جعبه آتش نشانی هوزریل چیست؟

جعبه آتش نشانی  یکی از کارآمد ترین و موثرترین تجهیزات برای اطفا حریق می باشد جعبه های آتش نشانی هوزریل می توانند تا زمانی که نیروهای آتش نشانی خود را برسانند در برابر آتش سوزی های بزرگ مقاومت و ایستادگی کنند و وقتی آتش سوزی کوچک است می توانند آن را به طور کلی آن از بین ببرند.

این جعبه آتش نشانی  دارای انواع نمونه های مختلفی هستند . امروز قصد داریم به شناختن جعبه آتش نشانی هوزریل و نحوه استفاده از آن بپردازید.

 

ممکن است که برخی از افراد هیچ وقت با اصطلاح هوزریل آشنایی نداشته باشند و یا آن را نشنیده باشند اما به عبارت ساده می توان گفت در زبان انگلیسی ( Hose ) به معنای شلنگ  و ( Reel ) هم به معنای قرقره می باشد .

ممکن است تا به امروز باکس های آتش نشانی را در اغلب مکان ها دیده باشید بهتر است بدانید که  در این باکس ها تجهیزات خاموش کننده بسیاری وجود دارد که یکی از پرکاربردترین آنها جعبه آتش نشانی هوزریل است. این وسیله یکی از رایج ترین تجهیزات اطفاء حریق می باشد که به صورت یک شلنگ به دور قرقره نصب میشود که قرقره وظیفه تامین و آبرسانی به شلنگ را هم بر عهده دارد.

به طور کلی می توان گفت ویژگی که باعث تمایز  این جعبه آتش نشانی با سایر رقیبان خود می شود این است که می تواند آتش را در حداقل زمان ممکن مهار کند که باعث کاهش خسارات مالی و حفظ جان انسان ها می شود خوشبختانه امکان استفاده از جعبه آتش نشانی هوزریل در کلیه مکان ها از جمله مناطق مسکونی ، محیط های اداری ، کارگاه ها و برج های تجاری میسر می باشد ؛ پس طبیعی است که امکان استفاده از آن نیاز به تخصص خاصی نداشته باشد و کلیه افراد قادر باشند که به آسانی از جعبه آتش نشانی هوزریل استفاده کنند.

 

اجزای تشکیل دهنده جعبه آتش نشانی هوزریل

 

اینکه برخی از ما جعبه آتش نشانی هوزریل را فقط تشکیل شده از یک شلنگ و یک قرقره بدانیم تصور غلطی است چرا که این جعبه از متعلقات بسیار پیچیده‌ای تشکیل و تولید شده است که برخی از آنها را به طور خلاصه شرح میدهیم :

الف) شلنگ مقاوم : 

به طور کلی می توان گفت شلنگ ها یکی از ارکان و اجزای اصلی جعبه آتش نشانی هوزریل هستند که در برابر فشارهای فیزیکی مثل کشیدن ، ساییدن ، ضربه ، تا شدن و … مقاومت بالایی را دارا هستند.

به طور عمده جنس این شلنگ ها از پی وی سی و تیوپ داخلی آنها محکم می باشد که می تواند ضربات و ناملایمات فیزیکی بسیاری را تحمل کند به طور تقریبی قطر شلنگ جعبه آتش نشانی هوزریل را ۱۹ میلی متر می توان دانست که طبیعتاً بتواند به راحتی جریان آب را از خود عبور دهد.

 

ب) تامین آب :

همانطور که گفتیم قرقره می‌تواند آب مورد نیاز جعبه آتش نشانی هوزریل را تامین کند اما سوال اصلی اینجاست که این امر چگونه ممکن است در پاسخ به آن باید گفت آب مورد نیاز جعبه آتش نشانی هوزریل  به کمک سیستم آبرسانی تر تامین می شود . به همین علت اگر قصد دارید که جعبه آتش نشانی هوزریل را در مکان مورد نظر خود نصب کنید موظف هستید یک مخزن آب اضطراری یا پمپ برای آن در نظر بگیرید در غیر این صورت عملکرد جعبه آتش نشانی هوزییل با اختلال جدی مواجه می شود.

 

ج) قرقره :

توجه داشته باشید که وظیفه و کاربرد قرقره تنها به نگهداری و محافظت از شلنگ های جعبه آتش نشانی هوزریل محدود نمی شود بلکه برای تامین آب از مرکز هم کمک بسیار زیادی می کند.

 

 

جعبه آتش نشانی هوزریل مهار کننده چه حریقی است؟

آتش‌سوزی به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که برخی از آنها ناشی از چوب ، مایعات قابل اشتعال مثل نفت ، فلزات ، تجهیزات الکتریکی و ..  می باشند که اصولاً برای اطفا هر کدام از آنها باید تجهیزات خاموش کننده متفاوتی به کار ببریم.

انواع آتش سوزی

جعبه آتش نشانی هوزریل سرشار از آب می باشد به همین علت می تواند به آتش سوزی های ناشی از چوب کاغذ و … غلبه کند ؛ بدیهی است که اگر برای اطفا آتش سوزی هایی که ناشی از تجهیزات الکتریکی هستند از جعبه آتش نشانی   استفاده کنیم احتمال انفجار وجود خواهد داشت زیرا این تجهیزات تهویه جریان های الکتریکی هستند و طبیعی است که جریان آب می‌تواند برای آنها مشکلات متفاوتی را ایجاد کند.

حال این سوال پیش می آید که استانداردهای آتش نشانی برای نصب جعبه آتش نشانی  چه چیزهایی می باشد؟

باید به این نکته اشاره کرد که این جعبه باید در محیطی نصب شود که امکان دسترسی برای همه افراد به آن وجود داشته باشد.

ارتفاع نصب جعبه آتش نشانی هوزریل باید حداقل ۱۰۰ سانتیمتر و حداکثر ۱۲۰ سانتی متر باشد .

فشار آب داخل این محصول باید حداقل دو بار باشد.

جعبه آتش نشانی هوزریل باید بتواند تا شعاع ۸۰۰ متر مربع اطراف خود را پوشش دهد.

محل نصب جعبه آتش نشانی هوزریل باید به گونه ای باشد در مسیر رفت و آمد مانعی نداشته باشد.

 

قیمت جعبه آتش نشانی هوزریل

طیف قیمت جعبه آتش نشانی حضور بسیار متغیر می باشد زیرا اندازه های متفاوتی دارد که سبب تفاوت قیمت آن ها می شود اما به طور کلی قیمت آن مقرون به صرفه میباشد و به گونه‌ای است که همگان توانایی تهیه کردن آن را داشته باشد.

 

 

 

 

 

 

imenazatash
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *