تفاوت فایر باکس و هوزریل

تفاوت فایر باکس و هوزریل
مشتریان گرامی جهت تسریع در فرایند ارسال محصولات، لطفا پس از ثبت سفارش با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین تا پایان تعطیلات نوروز از طریق واتس آپ و روبیکا با ما در تماس باشید

 

همانطور که مطلع هستید در جوامع امروزی با رشد شهرها و افزایش جمعیت یکی از مسائلی و اتفاقاتی که ممکن است جان انسان ها را تهدید کند آتش سوزی و حریق می باشد با توجه به اینکه سالانه شاهد خسارت های مالی و جانی این سوانح می باشیم بهتر است تا راه های جلوگیری از این سوانح و همچنین کنترل و مدیریت این حوادث و راه های پیشگیری از آن ها آشنا باشیم.

به همین دلیل در سال های اخیر تجهیزات خاموش کننده پیشرفته ای از جمله جعبه آتش نشانی هوزریل  و فایر باکس طراحی و تولید شده است که در کم ترین زمان ممکن می توانند حریق و آتش سوزی را اطفاء کنند . در ادامه قصد داریم به تفاوت فایر باکس و هوزریل بپردازیم.

هر دو ابزار یاد شده ، هوزریل و فایر باکس ، سیستم هایی برای ایمنی و پیشگیری حوادث آتش سوزی در ساختمان ها هستند می توان این دو سیستم را جزء منابع تامین آب برای خاموش کردن آتش به شمار آورد برای پیشگیری از آسیب های سوانحی مانند حریق باید از وجود منابع آب مورد نیاز برای دسترسی به آن اطلاعات کافی را به دست آوریم.

 

چه تفاوت هایی بین فایرباکس و هوزریل وجود دارد

 

فایر باکس یا جعبه آتش نشانی

در کل باید گفت که فایرباکس ها در مکان هایی مثل ساختمان ها و انبار ها و مراکز عمومی و صنعتی استفاده می شوند به این صورت که لوله های آب آتش نشانی به صورت عمودی و افقی و با فاصله حداقل ۴ اینچ از زمین تا بالاترین نقطه ساختمان تعبیه شده و در نقاط مورد نیاز و یا هر طبقه یک انشعاب خروجی از آن گرفته می شود . باید توجه داشته تعداد خروجی ها و فایر باکس ها به مساحت و تعداد طبقات هر طبقه بستگی دارد.

حال می خواهیم بدانیم اجزای تشکیل دهنده هر فایر باکس چیست ؟

این اجزا عبارتند از یک جعبه که درون آن قرقره بلبرینگی ، یک نازل و شیلنگ نواری از نخ پرلون با حداقل ۲۰ متر طول.

 

هوزریل

همانطور که گفته شد یکی دیگر از منابع تامین آب در سیستم های آتش نشانی و ابزار ایمنی برای مهار آتش ، جعبه آتش نشانی هوزریل می باشد در این جعبه آتش نشانی شلنگ غیر قابل نفوذ با قطر ۱۹ میلیمتر و طول بیش از ۲۰ متر از جنس پی وی سی و قرقره استفاده می شود به صورتی که شلنگ بر روی قرقره مخصوص پیچانده شده است و شلنگ دارای انعطاف می باشد. این شلنگ ها برای رساندن آب به محل آتش سوزی کاربرد زیادی دارند و در انواع متعدد و مختلف ساخته می شود جنس این شلنگ ها به صورتی است که معمولا از یک تیوب داخلی به وسیله چند لایه بافته شده از نخ محکم که توسط پلاستیک پوشانده شده اند تشکیل می شود و لایه بیرونی شلنگ جعبه آتش نشانی هوزریل از یک جنس مقاوم در برابر سایش و صدمات و ناملایمات مکانیکی است.

 

تفاوت جعبه آتش نشانی و هوزریل

تفاوت فایر باکس و هوزریل در نوع قرقره :

 

– قرقره های فایرباکس بلبرینگی هستند که از یک شقت و بلبرینگ ساخته شده اند که باعث روان حرکت کردن قرقره میشود اما در قرقره های هوزریل از مغزی برنجی در راستای انتقال آب استفاده شده است.

– انشعاب های لوله متصل به قرقره های فایرباکس با توجه به اینکه در جعبه آتش نشانی بهروش لوله کشی تر یا خشک قرار گرفته باشند سایز ½ 1 یا ½ 2 بوده است اما در انشعابات لوله های متصل به قرقره های جعبه آتش نشانی هوزریل برای خط تر ¾ یا 1 اینچ می باشد بنابراین با توجه به سایز لوله ها ، دبی آب آتش نشانی در قرقره فایر باکس بیشتر از قرقره هوزریل میباشد.

– در ادامه مطلب تفاوت فایر باکس و هوزریل می توان گفت در جعبه آتش نشانی هوزریل از شیلنگ لاستیکی ( Riggid/ سخت ) ¾ اینچ یا 1 اینچ استفاده میشود اما در قرقره های فایر باکس (بلبرینگی) از شیلنگ نخ پرلون یا کنفی ½ 1 یا ½ 2 اینچ استفاده میشود.

– تفاوت فایر باکس و گریل از نظر نحوه استفاده از آن ها این است که استفاده از جعبه آتش نشانی هوزریل برای تمامی افراد بسیار آسان و راحت است چون خوشبختانه برای آبرسانی در شیلنگ آتش نشانی نیاز به باز شدن تمام طول شدن نیست و حتی با باز کردن یک متر از آن می‌توان آب مورد نیاز را برای مهار آتش یک قسمت تامین کرد. ولی در در مورد جعبه آتش نشانی فایر باکس لازم است که افراد آموزش دیده حضور داشته باشند چون که باید حتماً کل شلنگ نخ پرلون باز شود تا بتوانیم عملیات اطفا حریق را آغاز کنیم طبیعی است که برای باز شدن این شلنگ فضای بیشتری نیاز است.

– از دیگر تفاوت فایر باکس و هوزریل این است که هنگامی که از جعبه آتش نشانی هوزریل استفاده می کنیم سرعت عمل بیشتری خواهیم داشت چرا که باز شدن شیلنگ های لاستیکی از روی قرقره هوزریل بسیار راحت تر از باز شدن شیلنگ نخ پرلون از روی قرقره فایر باکس است.

– شیلنگ های استفاده شده در جعبه آتش نشانی هوزریل بلافاصله بعد از اینکه استفاده می شوند به راحتی می‌توان آنها را دور قرقره پیچید اما در جعبه آتش نشانی فایر باکس نیاز است که حتماً شیلنگ نخ پرلون از داخل خوش شود تا رطوبت باقی مانده باعث پوسیدگی داخل شیلنگ نشود.

 

– از دیگر تفاوت فایر باکس و هوزریل میتوان به تفاوت شیرهای قابل اتصال این دو اشاره کرد عکس برای قرقره های شیلنگ نخ پرلون از شیر های زاویه ای Angel valve ها با سایز های ½ 1 و ½ 2 اینچ استفاده میشود در حالیکه شیر های قابل اتصال به قرقره حاوی شیلنگ لاستیکی از نوع توپی یا Ball valve (شیر آبی گازی ) با سایز های ¾ یا 1 اینچ میباشد.

– شیلنگ کنفی فایر باکس تنها شیلنگ واسط بین شیر خط تر و نازل میباشد در حالی که برای اتصال شیلنگ جعبه آتش نشانی هوزریلی به شیر به رابط دیگری ، که شیلنگ پکیجی نامیده میشود ، نیز نیاز هست.

به این نکته توجه داشته باشید که فایرباکس و هوزریل هر دو دارای یکسری تجهیزت اتش نشانی هستند که وجود ان ها باعث میشود تا بتوانید آتش سوزی را مهار کنید دو عضو ثابت این ابزار های شامل قرقره و شیلنگ اتش نشانی و عضو دیگر شامل کپسول اتش نشانی میباش  البته باید بدانید که وجود کپسول در این ابزار ها الزامی نیست اما داشتن کپسول میتواند به مهار بهتر آتش سوزی کمک کند

این موارد از تفاوت های فایر باکس و هوزریل بودند که به آنها اشاره شد همانطور که گفته شد برای جلوگیری از آسیب ها و خسارات ناشی از حریق ،  بهتر است نحوه عملکرد و استفاده هر دو جعبه را یاد بگیریم.

imenazatash
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *