تفاوت کپسول آتش نشانی پودری و co2

تفاوت کپسول آتش نشانی پودری و co2
مشتریان گرامی جهت تسریع در فرایند ارسال محصولات، لطفا پس از ثبت سفارش با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین تا پایان تعطیلات نوروز از طریق واتس آپ و روبیکا با ما در تماس باشید

 

اتش سوزی یک حادثه ناگوار است که ممکن است برای همه ما پیش بیاید اما داشتن امادگی قبل از وقوع این حادثه میتواند ما را از بسیاری از بلایای مالی و جانی در امان بدارد کافیست که بدانیم آتش سوزی امری است که همواره در کمین ماست و ما میتوانیم با یکسری ابزار ساده هنگام بروز چنین حادثه این از عمق خسارات بکاهیم

کپسول آتش نشانی یکی از اصلی ترین ابزار ها هنگام بروز آتش سوزی میباشد که وجود آن برای عملیات اطفا حریق بسیار ضروری است و میتواند راهگشا یاشد کافیست بدانید هنگام بروز حادثه از چه نوع کپسولی استفاده کنید همانطور که میدانید خاموش کننده های آتش انواع مختلفی دارند که دو نوع مهم از آن شامل کپسول آتش نشانی پودری و کپسول آتش نشانی CO2 میباشد که اگر بدانید تفاوت این کپسول ها در چیست و چه زمانی از کدام یک استفاده کنید میتوانید عملیات اطفا حریق موفقی داشته باشید

آشنایی با انواع کپسول های آتش نشانی

خاموش کننده های آتش در انواع متعددی موجود هستند ؛ دسته بندی زیر انواع کپسول های آتش نشانی را نشان میدهد :

کپسول آتش نشانی گاز دی اکسید کربن ( co2 )

– کپسول آتش نشانی پودر و گاز

– کپسول آتش نشانی کف ( فوم )

– کپسول آتش نشانی آب و گاز

– کپسول آتش نشانی بیوورسال

 

کپسول آتش نشانی دی اکسید کربن ( co2 )

این کپسول دارای ۲.۳  اکسید کربن می باشد به همین دلیل فشار در بدنه سیلندر بسیار زیاد است و باید جنس بدنه آن ها را از فولاد در نظر گرفت که در مقابل فشار بالا مقاومت داشته باشد.

باید توجه داشت که کپسول آتش نشانی co2 در برابر تابش مستقیم نور خورشید و حرارت قرار نگیرد گاز کربن دی اکسید قابلیت آتش سوزی ندارد و سنگین تر از هوا می باشد لذا موقع اطفاء حریق روی آتش را می پوشاند و باعث خفه شدن آتش می شود.

همانطور که میدانید سر نازل این نوع کپسول قیفی شکل می باشد که این شکل در راستای این است که از سرعت بالای گاز هنگام خروج جلوگیری کند و منبسط شود همچنین باعث حرکت سریع و ساده ماده ضد آتش به سمت حریق می شود.

 

کپسول آتش نشانی پودر و گاز

این کپسول ها در دو نمونه قابل شارژ و یکبار مصرف وجود دارند و همچنین قیمت آنها مقرون به صرفه است پودر و گازی که در سیلندر این کپسول ها استفاده می شود سمی نیست ولی با توجه به اینکه مواد شیمیایی می باشد باعث التهاب راه تنفسی می‌شود و همچنین در محیط های بسته باعث کاهش قدرت بینایی میشود.

 

 

کپسول آتش نشانی فوم

کفی که در کپسول بایوفوم مورد استفاده قرار می گیرد ؛ قابل کنترل نیست و بیشترین استفاده از آن ها برای اطفا حریق با مایعات قابل اشتعال است همچنین برای خاموش کردن ماده های خشک نیز می‌توان از آنها استفاده کرد کف مورد استفاده برای خاموش کردن آتش در نوع پروتئینی اش از تخمیر  مواد دامی غیرخوراکی به دست می‌آید به شیوه های شیمیایی تولید می‌شود.

وقتی فوم از طریق نازل به سمت آتش پاشیده می شود نازل خاموش کننده کف ساز ، هوا را با محتویات درون سیلندر ترکیب میکند این کف ها سرعت پخش بسیار بالا دارند و باعث می شوند روی آتش کاملاً پوشیده شود و آتش خفه شود همچنین دود ناشی از آتش در فضا پخش نمی شود.

 

کپسول آتش نشانی بیوورسال

این کپسول آتش نشانی با تکنولوژی بسیار جدید و پیشرفته برای خاموش کردن آتش و مقابله با آن در مساحت ها و وسعت های بالا هستند. کپسول آتش نشانی بیوورسال دارای یک مایع کنسانتره فرموله شده است که با آب رقیق می شود برای همین سیلندر آنها در عمل دارای عملکرد بالایی هستند شایان ذکر است این مایع کنسانتره هیچ ضرری برای محیط زیست ندارد و دوست دار طبیعت است همچنین بی خطر برای انسان و علاوه بر این بدون ضرر برای گیاهان است.

 

کپسول آتش نشانی آب و گاز

این کپسول ها در  آتش‌سوزی‌ های معمولی استفاده می شوند. یکی از بهترین موارد برای اطفای حریق ، آب است و هم از نظر قدرت خاموش کنندگی و خنک کنندگی و هم از نظر قیمت مقرون به صرفه است.

 

تفاوت کپسول آتش نشانی پودری و co2

در ابتدا لازم است که با کلاس های آتش سوزی آشنا شویم :

کلاس A: مواد قابل احتراق از جمله کاغذ، پارچه، چوب و سایر مواد جامد قابل اشتعال

کلاس B: مایعات قابل اشتعال مانند رنگ، بنزین

کلاس C: گازهای قابل اشتعال از جمله متان، بوتان یا هیدروژن

کلاس D: فلزات قابل احتراق مثل پتاسیم ، آلومینیوم یا منیزیم

کلاس F: در اثر روغن های پخت و پز

تفاوت خاموش کننده پودری و co2

چه تفاوتی بین کپسول آتش نشانی پودری و co2

خاموش کننده های co2 برای آتش سوزی های الکتریکی استفاده می شوند و معمولاً از اصلی ترین نوع خاموش کننده های آتش هستند همچنین در آتش‌سوزی های کلاس B ، مایعات قابل اشتعال مانند رنگ و نفت مورد استفاده قرار می‌گیرد

این خاموش کننده در آتش سوزی آشپزخانه و مواد قابل اشتعال مانند کاغذ ، چوب یا فلزات قابل اشتعال ممنوعیت استفاده دارد. این کپسول آتش نشانی با جابجایی اکسیژن مورد نیاز آتش ، آتش را خفه میکند.

 

در رابطه با تفاوت کپسول آتش نشانی پودری و co2 می توان گفت در کپسول آتش نشانی پودری مقابله با آتش سوزی های کلاس A , B , C را داریم اما برای استفاده در فضاهای بسته توصیه نمی شود زیرا همانطور که گفته شد استنشاق پودر می‌تواند باعث التهاب راه‌های تنفسی شود همچنین تمیز کردن این پودر بسیار دشوار است از خاموش کننده های پودری در برخی از آتش سوزی های الکتریکی نیز می توان استفاده کرد.

در نگاهی کلی در رابطه با تفاوت کپسول آتش نشانی پودری و co2   به کاربرد کپسول آتش نشانی پودری می پردازیم این کپسول در آتش سوزی هایی که مواد آلی هستند مثل کاغذ و مقوا و پارچه و منسوجات ، چوب و ذغال سنگ ، مایعات با قابلیت شعله ور شدن مانند رنگ و بنزین ، گازهای قابل اشتعال مانند گاز مایع ال پی جی و استیلن ، آتش سوزی هایی که شامل تجهیزات الکتریکی تا ۱۰۰۰ ولت هستند ، همچنین ‌آتش سوزی‌ های فلزاتی مثل تیتانیوم و منیزیم استفاده می شود . همانطور که گفته شد این کپسول با تشکیل مانعی بین سوخت و اکسیژن مورد نیاز آتش ، آتش را خفه می کند و باعث اطفاء حریق می شود.

لازم به ذکر است که شباهت هایی هم بین کپسول آتش نشانی پودری و کربن در اکسید وجود دارد برای مثال هر دو این کپسول ها را میتوانید برای اتش سوزی هایی با منشا الکتریکی استفاده کنید هر چند کپسول تخصصی برای اینکار کپسول کربن در اکسید است اما کپسول پودری هم در این امر میواند نقش داشته باشد همچنین از هر دو این کپسول ها میتوانید در جعبه آتش نشانی استفاده کرد همانطور که میدانید یکی از موارد یکه میتوانید در جعبه آتش نشانی بیابید همین کپسول اتش نشانی میباشد که هر دو نوع کپسول پودری و کربن دی اکسید در آن کاربرد دارد

imenazatash
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *